Rolnictwo, leśnictwo i rybactwo, nauki weterynaryjne

Różne ośrodki badań chorób zwierząt z całej Europy połączyły siły i stworzyły sieć umożliwiającą odpowiednią koordynację działań. Inicjatywa ma na celu poprawę skuteczności badań nad już istniejącymi oraz nowo pojawiającymi się chorobami zakaźnymi zwierząt.
Jeden z największych greckich uniwersytetów wkracza w dziedzinę zielonego zarządzania łańcuchami dostaw (SCM), a w szczególności zrównoważonej produkcji rolno-spożywczej. W ramach projektu zrekrutowano 11 starszych badaczy oraz nawiązano współpracę z graczami sektora dzięki serii wizyt.
Łączy w sobie uzdrawiające właściwości czerwonego wina i zielonej herbaty. Choć wygląda niepozornie, jest skuteczna, wszechstronna i naturalnie zdrowa.
W naszej kulturze najbardziej rozpowszechnionym i najłatwiej dostępnym rodzajem mleka jest mleko krowie. Ale przecież inne ssaki również dają mleko, a najbardziej zbliżone do mleka kobiecego jest mleko klaczy! Skoro tak, to czy nie ono jest najbardziej odpowiednie dla człowieka?
Naukowcy identyfikują geny i fizyczne cechy wpływające na wydajność i okres życia upraw soi w czasie suszy i w warunkach deficytu azotu.
Finansowanie UE wspiera tworzenie najbardziej wszechstronnego zestawu do zwalczania osławionego wektora malarii: komara.
Naukowcy wykorzystują mikrofibrylowaną celulozę ekstrahowaną z odpadów zbożowych w produkcji lekkich, biodegradowalnych i odnawialnych opakowań o wyjątkowych właściwościach mechanicznych i barierowych oraz o niewielkim negatywnym wpływie na środowisko.
Unikalny test do wykrywania sztucznego hormonu wzrostu w krowim mleku zwiększy zaufanie konsumenta z UE do importowanych produktów nabiałowych i będzie przeciwdziałać potencjalne nielegalnemu użyciu rekombinowanego bydlęcego hormonu wzrostu (rBST) na terenie UE.
W ramach unijnego projektu badawczego opracowano dwie metody biomolekularne do identyfikacji szczątków upolowanych wielorybów. Dzięki temu możliwe jest badanie historycznej i prehistorycznej ekologii oraz praktyk dotyczących polowań, co może pomóc w ochronie zagrożonych gatunków zwierząt.
Stres oksydacyjny i uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki to ważne zagadnienie we współczesnej nauce z powodu znaczenia w chorobach nowotworowych, bezpłodności i starzeniu. Naukowcy z finansowanego przez UE projektu przeprowadzili niedawno jedyne w swoim rodzaju badania na zwierzętach, które rzuciły nowe światło na te procesy.
Naukowcy badający geny regulujące odmiany barwne u jaszczurek z rodzaju Anolis, odkryli nowe dane dotyczące ewolucji i specjacji.
Plankton morski wpływa na transport węgla z atmosfery do oceanu. Ten proces biogeochemiczny był tradycyjnie modelowany jako dostarczanie i zużywanie istotnych składników odżywczych, ale finansowany ze środków UE projekt przyjął nowe podejście.
Zaufanie konsumentów stopniowo spada w związku z obawą o stan zdrowia inwentarza żywego przeznaczonego do celów komercyjnych. W ramach inicjatywy UE zaprojektowano nowatorskie metody mające poprawić stan zdrowia krów mlecznych w ekologicznych gospodarstwach mlecznych.
Jeden z projektów UE zajął się wykorzystaniem białka zapobiegającego zamarzaniu (białka AFP) do eliminowania uszkodzeń powodowanych przez lód podczas zamrażania, co może znacznie poprawić termin przydatności żywności.
Zainicjowane przez UE badanie poświęcone jest ewolucji procesu nauczania u zwierząt poprzez badanie zachowań mrówek. Uwzględniając głównie stan głodu, praca ta przedstawia sposób, w jaki mrówki odnoszą korzyści z nauczania, w szczególności w odniesieniu do rozpoznania terenu i podejmowania decyzji dotyczących lokalizacji gniazda.
Solanum to duża rodzina roślin, do której należą na przykład ziemniak, pomidor i wilcza jagoda, chwast powszechnie występujący w Europie. Zidentyfikowano geny roślin będących przodkami rodzaju Solanum, które mogłyby być bardzo przydatne dla ważnych gospodarczo roślin uprawnych należących do tego rodzaju.
Wytrzymałe mikroorganizmy morskie mogą zawierać enzymy idealnie nadające się do ekstremalnych procesów przemysłowych. Dofinansowani ze środków UE naukowcy z projektu INMARE zamierzają to sprawdzić.
Postępy w globalnym przemyśle rolnym są źródłem nowych wyzwań, a obawy dotyczące konkurencyjności europejskiego sektora rolno-spożywczego nieustannie dają się we znaki. W ramach unijnej inicjatywy wykorzystano innowacyjne metody tworzenia zaleceń w sprawie polityki, które zwiększą konkurencyjność europejskich łańcuchów żywnościowych.
Naukowcy opracowują narzędzia i wytyczne dla monitorowania długoterminowego zdrowia zwierząt mających kontakt z paszami otrzymywanymi z upraw modyfikowane genetycznie (GMO).
Naukowcy uzyskali nowe dane na temat reakcji roślin, na poziomie molekularnym, na brak tlenu. Może to być pomocne w hodowli roślin w środowiskach o niskiej zawartości tlenu.
Stabilność globalnych cen żywności i bezpieczeństwo żywnościowe mają kluczowe znaczenie dla promowania sprawiedliwej i sprawnej gospodarki światowej. Przyczyny niestabilności cen żywności i braku bezpieczeństwa żywnościowego stają się coraz bardziej złożone, przez co niezbędne jest skuteczniejsze wsparcie naukowe dla istniejących narzędzi politycznych w tym zakresie.
Ekosystemy raf koralowych znajdują się pod naporem ze strony rosnącej populacji ludzkiej i jej działalności, a także zmiany klimatu i związanym z nią podnoszenie się poziomem mórz. W ramach europejskiego badania przyjrzano się mechanizmom ekologicznym, które wspomagają ekosystemy rafy koralowej, w celu rozwikłania problemu blaknięcia koralowców.
Niedawny projekt badawczy zlokalizował kluczowe białka kontrolujące porę kwitnienia roślin, umożliwiając bezprecedensowo dokładne poznanie tego procesu o dużym znaczeniu gospodarczym.
Badania prowadzone przez Uniwersytet Nottingham w Zjednoczonym Królestwie już wkrótce oddadzą do dyspozycji technologów żywności nowe narzędzie pozwalające szybko i dokładnie weryfikować produkty mięsne.
Wyrzucanie jedzenia przed upływem terminu ważności oznacza marnotrawienie zarówno żywności, jak i pieniędzy. Rozwiązaniem, które może już wkrótce trafić na rynek, są inteligentne etykiety produktów spożywczych, które informują o nieprawidłowych warunkach przechowywania, na jakie narażony z dany produkt w drodze od producenta na półkę sklepową.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności