Ochrona i bezpieczeństwo (archiwalne artykuły)

Unijni naukowcy opracowali narzędzie do oceny oddziaływania klęsk żywiołowych na infrastrukturę transportową z myślą o bezpieczeństwie ludzi i oszczędnościach.
W następstwie trzęsienia ziemi, które 24 sierpnia 2016 r. dotknęło włoskie miasto Amatrice i okalający je region, włoskie władze poprosiły o pomoc partnerów finansowanego ze środków UE projektu TRADR. Partnerzy podjęli wyzwanie i niezwłocznie umieścili dwa bezzałogowe pojazdy lądowe (UGV) i trzy bezzałogowe statki powietrzne (UAV) w zniszczonym regionie.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu XP-DITE testują pierwszy na świecie system bezpieczeństwa, który może skrócić o połowę czas poświęcany w portach lotniczych na kontrolę bezpieczeństwa, łącząc unijne i amerykańskie punkty kontroli w jedną odprawę.
W odpowiedzi na ewoluujące zagrożenia cyberbezpieczeństwa partnerzy finansowanych z funduszy unijnych projektów SHARCS i PQCRYPTO tworzą paradygmaty bezpieczeństwa, architektury i oprogramowanie, które będą w stanie zapewnić naszym systemom ICT bezpieczeństwo i wiarygodność.
Naukowcy z finansowanego ze środków UE projektu VUELCO ustalili, że gromadzenie się magmy 6 kilometrów pod kalderą Ilopango w Salwadorze oznacza, że stolicy kraju – San Salvador – mogą zagrażać przyszłe erupcje wulkanu.
Tragiczne wydarzenia, jak niedawny atak bombowy na lotnisku w Brukseli, uwidoczniły konieczność zastosowania bardziej rygorystycznych środków bezpieczeństwa i lepszych technologii. To jedno z zastosowań, które ma na uwadze zespół MIRPHAB, prezentując czujnik chemiczny wykrywający środki farmaceutyczne i materiały wybuchowe z odległości 30 m.
Unijni naukowcy opracowali narzędzia i wytyczne, aby wspomóc ochronę europejskich łańcuchów przypraw i ziół przed zamierzonym, przypadkowym i naturalnym zanieczyszczeniem biologicznym i chemicznym.
Opracowano szybszy, lepszy i bardziej skuteczny program do rozpoznawania twarzy, który ma szansę udoskonalić monitoring bezpieczeństwa w newralgicznych, zatłoczonych miejscach publicznych.
Sieci mediów społecznościowych mogą uzyskiwać dostęp do informacji osobowych ich użytkowników, często bez ich wiedzy. Nowe narzędzia i wskazówki mogą pomóc chronić użytkowników.
Jednymi z najpopularniejszych przedmiotów, które stały się łupami polskich włamywaczy są pieniądze, zegarki, komputery, sprzęty AGD oraz wyposażenie wnętrz. Wśród rzeczy, które giną trafiają się także nietypowe obiekty jak np. odzież, bielizna, pościel, a nawet artykuły chemiczne i toaletowe.
Naukowcom udało się stworzyć przenośne źródła światła spójnego emitujące w średniej podczerwieni (mid-IR), które znajdą zastosowanie w obrazowaniu i detekcji.
Naukowcy z UE opracowali systemy lądowania spadochronowego dla dwóch rodzajów małych statków powietrznych. Różne wersje oraz ich podsystemy okazały się skuteczniej działać czy to po aktywowaniu przez pilota, czy zdalnie.
Naukowcy z UE stworzyli nowatorski system połączonych koderów i analizatorów, zoptymalizowanych do zautomatyzowanych zastosowań w zakresie monitorowania wideo. Projekt zaowocował stworzeniem efektywnego oprogramowania potokowego oferującego rozmaite usprawnienia w zakresie funkcji, takich jak bardzo precyzyjne śledzenie i stabilizacja.
Znajdujące się w powietrzu środki biologiczne można łatwo wykrywać i analizować przy pomocy przenośnego urządzenia opracowanego przez pewne unijne konsorcjum. System powinien ułatwić uzyskanie natychmiastowej i potencjalnie ratującej życie odpowiedzi w przypadku terroryzmu biologicznego lub niezamierzonego uwolnienia substancji z laboratorium.
Zespół badaczy europejskich opracował zestaw narzędzi wspomagających ocenę zagrożeń w miastach. Wśród narzędzi znajdują się źródła informacji związanych ze strukturami i reagowaniem na incydenty, przeznaczone do używania samodzielnie lub w połączeniu z modułem podejmowania decyzji.
Hakerzy często włamują się do bankowych kart elektronicznych i innych technologii, co dowodzi słabości obecnej technologii kryptograficznej. Pewien unijny projekt pomaga w przezwyciężeniu tego wyzwania.
Ultradźwięki są powszechnie stosowane do wykrywania uszkodzeń konstrukcyjnych w infrastrukturze szynowej, ale obecnie technologia ta nie jest przydatna przy badaniu krytycznych dla bezpieczeństwa punktów przecięcia szyn. W ramach unijnej inicjatywy powstał bardzo potrzebny system inspekcji.
Badania dźwigarów stalowych i podłóg betonowych pozwoliły lepiej poznać zachowania budynków podczas pożarów, przyczyniając się do zwiększania bezpieczeństwa pożarowego w Europie.
Zaawansowane technologicznie czujniki umieszczone w systemach kanalizacyjnych europejskich miast mogą pewnego dnia pozwolić na wykrywanie i rozbrajanie bomb, zanim te zdążą wybuchnąć. Odpowiednia technologia już powstała.
Każdego roku w następstwie klęsk żywiołowych, takich jak trzęsienia ziemi, powodzie czy huragany, tysiące ludzi pozbawianych jest dachu nad głową. Przenośne, przyjazne środowisku nadmuchiwane konstrukcje mogą zapewnić im tymczasowe schronienie.
Czy zwiększanie bezpieczeństwa koniecznie musi oznaczać ograniczanie prywatności? Aby uzyskać pełniejsze informacje na temat powiązań między monitoringiem, prywatnością i bezpieczeństwem, europejscy badacze przeprowadzili analizę poglądu, zgodnie z którym zwiększanie bezpieczeństwa zawsze odbywa się kosztem prywatności.
Poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) w przemyśle produkcyjnym może przyczynić się do ratowania życia ludzkiego, a także do poprawy konkurencyjności sektora. W ramach unijnego projektu opracowano nowy zestaw narzędzi, które to umożliwiają.
W ramach unijnej inicjatywy opracowano wielowymiarowy system probabilistyczny, umożliwiający prognozowanie trzęsień ziemi oraz ochronę narażonych miast europejskich, ich mieszkańców i infrastruktury.
Mniejsze, szybsze i tańsze czujniki powietrzne powinny przyczynić się do usprawnienia i modernizacji monitorowania granic UE.
W ramach europejskiej inicjatywy zgromadzono informacje na temat ryzyka sejsmicznego i usług z szeregu źródeł, aby móc lepiej chronić infrastrukturę i ludność w przypadku trzęsienia ziemi.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności