Ochrona i bezpieczeństwo (archiwalne artykuły)

Konsorcjum europejskich badaczy opracowało system zapobiegający katastrofom lub atakom z udziałem zasobów radioaktywnych i jądrowych.
Praca grupowa energowydajnych robotów latających w "roju" może pewnego dnia usprawnić przebieg operacji poszukiwawczo-ratunkowych.
Niedostatki aktualnych systemów testowania bezpieczeństwa pożarowego doprowadziły do stworzenia bardziej elastycznych rozwiązań. W ramach unijnej inicjatywy opracowywane są metodologie i narzędzia, które pomogą przygotować odpowiednie metody.
Uczestnicy finansowanego przez UE projektu zbadali zagadnienia behawioralne i komunikacyjne, dotyczących większych ognisk epidemicznych. Stworzono narzędzia dla twórców polityki do efektywnego powiadamiania o środkach zapobiegawczych, takich jak szczepienia.
Projektowane są zaawansowane technologicznie czujniki, przyspieszające pobieranie znacznie wyraźniejszych odcisków palców, co podnosi bezpieczeństwo i przyspiesza procedury kontrolne — szczególnie na przejściach granicznych.
Europejskie szkolenia i działania związane z ratownictwem kryzysowym pomogą Palestyńczykom w radzeniu sobie z ewentualnymi trzęsieniami ziemi.
Naukowcy współpracowali z twórcami technologii nad opracowaniem przenośnej jednostki wykrywającej i analizującej lotne czynniki biologiczne. To powinno ułatwić uzyskanie natychmiastowej i ratującej życie odpowiedzi w przypadku terroryzmu biologicznego lub niezamierzonego uwolnienia śmiertelnych patogenów.
Reagowanie w sytuacjach kryzysowych wymaga działań wielu odrębnych służb, które muszą się efektywnie ze sobą komunikować. W ramach jednej z inicjatyw UE zaprojektowano innowacyjną i bezpieczną platformę internetową zapewniającą płynną łączność między policją, strażą pożarną i innymi służbami ratowniczymi.
Istnieje pilna potrzeba podjęcia działań w celu zapewnienia ochrony krytycznej infrastruktury przed coraz poważniejszym zagrożeniem, jakie mogą stanowić ataki elektromagnetyczne. Zbadanie takich zagrożeń i ich potencjalnego wpływu oraz opracowanie odpowiednich metod przeciwdziałania przyjęto za cel jednej z inicjatyw UE.
Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, pochodzącego z niesprawnych instalacji gazowych, umiera około 100 osób, a 4 tysiące ulega zatruciu.
Ocena wpływu badań nad bezpieczeństwem z różnych punktów widzenia pozwoli dopilnować, aby branża ochrony dostarczała produkty i usługi odpowiadające faktycznym potrzebom społeczeństwa.
Ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz częstsze, dlatego potrzebne jest skuteczniejsze zarządzanie sieciami transportowymi i przepływem pojazdów. Zrozumienie zjawisk oraz tego, w jaki sposób poszczególne środki transportu mogą przystosować się do tych zjawisk, jest niezwykle ważne dla decydentów, operatorów i użytkowników sieci.
Badacze testowali zaawansowany system wczesnego ostrzegania przed wybuchem epidemii na wiejskich obszarach Chin. Wczesne wykrycie jest kluczowe w ograniczaniu rozprzestrzeniania i skutków takich epidemii.
W ramach wcześniejszych unijnych projektów zidentyfikowano usługi obserwacji Ziemi (EO) wspierające operacje wywiadowcze, wczesne ostrzeganie i zarządzanie kryzysowe pozwalające na zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Uczestnicy unijnej inicjatywy opracowują i udoskonalają te usługi, tak aby stały się one w pełni sprawne.
W ramach badania UE opracowano procedury oceny stosowanych w pojazdach systemów bezpieczeństwa wykrywających pieszych. W ramach projektu zintegrowano istniejące protokoły z innowacyjnymi środkami oraz dostarczono dane niezbędne do utworzenia algorytmów podejmowania decyzji oraz oceny uszkodzeń.
W ramach europejskiego projektu trwają prace nad stworzeniem platformy służącej do oceny zagrożeń i nieprawidłowości w zarządzaniu ruchem lotniczym oraz do zarządzania siecią połączeń w Europie. W tym celu zostaną opracowane prototypy, które następnie poddane będą weryfikacji w środowisku zarządzania ruchem lotniczym.
Techniki badania miejsca popełnienia przestępstwa dla różnych scenariuszy identyfikacji metodami medycyny sądowej wymagają optymalizacji i uspójnienia, aby umożliwić powszechne ich stosowanie przez jednostki laboratoryjne policji w Europie. W ramach jednej z inicjatyw UE wprowadzono zestaw nowatorskich metod, procedur i narzędzi badania miejsca przestępstwa, który pozwoli uzyskać dokładne i wiarygodne wyniki w dowolnym miejscu w Europie.
Grupa badaczy europejskich opracowuje system do zarządzania ewakuacjami miejsc publicznych w sytuacjach kryzysowych. Stworzono już sieć czujników i algorytmy zachowania tłumu, a dalsze prace rozwojowe i testy pozwolą uzyskać narzędzia do podejmowania decyzji przekazujące najlepsze drogi wyjścia.
Zespół badaczy europejskich zajął się analizą praw obywatelskich w kontekście monitoringu, koncentrując się na kwestiach odpowiedzialności i prywatności. Rozpoczęto badania nad odpowiednią platformą i narzędziem do zarządzania, przygotowując się do planowanych demonstracji.
Techniki badania miejsca popełnienia przestępstwa dla różnych scenariuszy identyfikacji metodami medycyny sądowej wymagają optymalizacji i uspójnienia, aby umożliwić powszechne ich stosowanie przez jednostki laboratoryjne policji w Europie. W ramach jednej z inicjatyw UE wprowadzono zestaw nowatorskich metod, procedur i narzędzi badania miejsca przestępstwa, który pozwoli uzyskać dokładne i wiarygodne wyniki w dowolnym miejscu w Europie.
Naukowcy z UE opracowują system informacyjny umożliwiający uczestnictwo zwykłych obywateli w działaniach ratowniczych. Dotychczas zespół zidentyfikował użytkowników systemu i opracował wymagania, co pozwoli na zaprojektowanie i przetestowanie prototypowych narzędzi crowdsourcingowych.
Europa dąży do całkowitego wyeliminowania śmiertelnych wypadków drogowych, a badania nad bezpieczeństwem na drogach mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tego ambitnego celu. W ramach jednej z inicjatyw UE stworzono plan rozwoju wyznaczający jasne priorytety badań bezpieczeństwa drogowego oraz usprawniono wymianę informacji między zaangażowanymi stronami.
Nowe bardzo elastyczne metody i procesy produkcyjne umożliwiające dostosowanie obuwia ochronnego, odzieży roboczej i odzieży sportowej dla osób w podeszłym wieku, osób z cukrzycą, osób z nadwagą i osób o ograniczonej sprawności. Opracowanie nowych zintegrowanych czujników i systemów oprogramowania umożliwiających interaktywne monitorowanie parametrów stanu zdrowia podczas pracy i wysiłku fizycznego
Naukowcy z UE opracowują interfejs dla różnych technologii komunikacyjnych stosowanych przez liczne europejskie służby reagowania kryzysowego. Proponowany system jest interoperacyjny, a zespół przygotował dotychczas jego prototypową architekturę.
Przemysł lotniczy aktywnie poszukuje metod umożliwiających zmniejszenie kosztów eksploatacji przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa i zrównoważonego wykorzystania zasobów. Nowa technologia bezdotykowego monitorowania stanu konstrukcji oparta na wbudowanych wrażliwych na naprężenia przewodach magnetycznych rozwiązuje wszystkie dotychczasowe problemy, a jednocześnie umożliwia zmniejszenie kosztów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności