Nauki społeczne (archiwalne artykuły)

Wielu obywateli uważa bezpieczeństwo, samodzielność i oddziaływanie za naturalne elementy życia codziennego. Korzystanie z tym praw nie jednak tak oczywiste dla osób niepełnosprawnych.
Projekt finansowany ze środków UE bada różnorodność form rodziny i nowych konfiguracji rodzinnych, oceniając zgodność istniejących polityk z tymi przemianami i identyfikując przyszłe potrzeby polityczne. Inicjatywa stworzy szerszą i opartą na rzetelnych badaniach interdyscyplinarnych podstawę dla formułowania polityki na poziomie europejskim, krajowym i lokalnym.
Wielu obywateli uważa bezpieczeństwo, samodzielność i oddziaływanie za naturalne elementy życia codziennego. Korzystanie z tym praw nie jednak tak oczywiste dla osób niepełnosprawnych.
Inteligentne liczniki pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności energii i kosztów, ale z drugiej strony rodzą obawy co do ochrony prywatności. W ramach unijnej inicjatywy stworzono system, który pozwala na uporanie się ze zgłaszanymi przez konsumentów zastrzeżeniami dotyczącymi ochrony danych, prywatności i bezpieczeństwa.
Nowe dane na temat genomu powodują, że klasyczne drzewo filogenetyczne przestaje być aktualne. Przy pomocy narzędzi matematycznych i obliczeniowych stworzono złożoną sieć filogenetyczną, które dokładniej oddaje skomplikowane zależności ewolucyjne.
Dzieci narażone na kontakt z przemocą polityczną wykazują zachowania świadczące o nieprzystosowaniu. W ramach finansowanego ze środków UE projektu SIP IN ISRAEL, zajęto się ustaleniem pochodzenia i powiązań takich zachowań poprzez badania praktyczne i teoretyczne.
Na nielegalne wysypiska trafiło już blisko 6 mln ton opon. Innowacyjny i niedrogi proces recyklingu, pozwalający na uzyskanie wysokiej jakości produktów, przyczyni się do poprawy konkurencyjności branży regeneracji opon oraz do ich powszechniejszego recyklingu.
Współczesna medycyna w coraz większym stopniu wykorzystuje nanotechnologię. Europejscy naukowcy użyli diamentowych nanocząsteczek do stworzenia nowych strategii zwalczania infekcji bakteryjnych.
Naukowcy z UE postanowili opracować narzędzia do usuwania błędów w oprogramowaniu, przeznaczone specjalnie do zastosowań związanych z prywatnością różnicową. Opracowywane rozwiązania dotyczą problemu wykorzystania zasobów i budżetu prywatności, a prototypowy algorytm wykazuje się zwiększoną wydajnością.
Badania finansowane przez UE umożliwią dogłębną analizę ewolucji polityk dotyczących zatrudnienia i rynków pracy oraz polityk społecznych. Prowadzona jest ilościowa i jakościowa ocena pozycji grup narażonych na rynku pracy od roku 2000.
Genetycznie modyfikowana (GM), odporna na wirusy śliwa może utorować drogę do wprowadzenia innych genetycznie modyfikowanych drzew owocowych w Europie. Dzięki temu europejskie drzewa owocowe mogłyby stać się odporne na nowe patogeny, które pojawiają się teraz na kontynencie, jak i na istniejące patogeny rozprzestrzeniające się w związku ze zmianą klimatu.
Zbadanie wpływu procedur międzynarodowych na skuteczność doprowadzania do procesów w sądach krajowych pozwoli uzyskać wiele cennych informacji. Główną korzyścią będzie wskazanie ograniczeń obecnych możliwości społeczności międzynarodowej w badaniu przypadków masowych zbrodni, a potencjalnie również poprawa tego stanu rzeczy.
Dzięki analizowaniu nadzwyczajnych właściwości czarnych dziur we wszechświecie o większej liczbie wymiarów, finansowani przez UE fizycy uzyskali cenne informacje na temat grawitacji klasycznej i kwantowej.
Jeden z niedawno rozpoczętych projektów promuje w Maroku zastosowanie nowych cyfrowych narzędzi do badań wody poprzez szkolenia i lepszą integrację z UE.
Badanie dotyczące zależności miedzy politykami na rzecz wzrostu a ich wpływem na koniunkturę dostarcza nowych informacji na temat czynników napędzających wzrost gospodarczy.
Kluczową przeszkodą dla tworzenia optycznych zegarów atomowych były dotychczas trudności z bezpośrednim pomiarem częstotliwości optycznych. Naukowcy badający nowe techniki, między innymi femtosekundowe filtry częstotliwości, torują obecnie drogę dla nowej generacji zegarów atomowych i precyzyjnych metod spektroskopii.
W kontekście przemian zachodzących w Europe na wielu frontach, od zmian granic po zmiany w modelu życia rodziny, UE stara się ustalić, jak będzie wyglądał rynek pracy w roku 2025. W ramach unijnej inicjatywy opracowano nowe wnioski i zalecenia dotyczące poprawy warunków na rynku pracy w najbliższych dwóch dziesięcioleciach.
Coraz intensywniejszemu rozwojowi różnorodności społecznej i kulturowej w całej Europie towarzyszy kontakt z antystereotypami, które wpływają na nasz sposób myślenia i rozwiązywania problemów. Jedna z inicjatyw europejskich zajęła się badaniem kwestionowania stereotypów na procesy wnioskowania i formułowania kreatywnych pomysłów.
Szybkie rozlewanie się miast na okoliczne tereny związane jest z szeregiem negatywnych skutków środowiskowych i społecznych. W ramach unijnej inicjatywy zaproponowano rozwiązania mające zahamować ten niekontrolowany proces.
Duża sieć szkoleniowa pomogła w rozwoju kariery doświadczonym oraz początkującym badaczom w dziedzinie archeometrii. Równolegle badano początki i rolę spożycia mleka w Europie, starając się ustalić, czy mleko było elementem tzw. rewolucji produktów wtórnych.
Podmorskie przewody wysokiego napięcia są niezbędne do przesyłania energii z morskich elektrowni wiatrowych. W ramach unijnego projektu powstaje innowacyjny system umożliwiający bezpieczne poprowadzenie kabli w dnie morskim.
W ostatnich dniach przez Polskę przeszła fala informacji o ponad 200. osobach, które z objawami zatrucia „dopalaczami” trafiły do szpitali. Walka z tymi niebezpiecznymi substancjami trwa od dłuższego czasu. Od 1 lipca 2015 r. ułatwia ją obowiązująca znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Czy jest to skuteczna nowelizacja – komentuje prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA.

Wraz z coraz bliższymi powiązaniami między gospodarkami krajowymi pojawiają się nowe czynniki ryzyka w dziedzinie opodatkowania międzynarodowego. Jedna z inicjatyw UE zajęła się analizą przepisów podatkowych, aby zaradzić problemom podnoszonym w debacie nad opodatkowaniem w UE i krajach zewnętrznych.
Unijny projekt przyczynił się do rozwoju badań nad zachowaniem konsumentów. Jego uczestnicy dokonali krytycznego rozszerzenia teorii i metodologii dotyczącej badania wiedzy klienta oraz jej wpływu na wybór produktów.
Poszerzenie wiedzy i świadomości społecznej na temat perspektyw interpersonalnych, międzykulturowych i dyplomatycznych znajduje odzwierciedlenie w społeczno-kognitywnych i funkcjonalnych aspektach negocjacji międzynarodowych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności